Haag (Nizozemsko)

Haag

Binnenhof, sídlo parlamentu v Haagu

Binnenhof, sídlo parlamentu v Haagu

Haag je třetí největší nizozemské město nacházející se na západě země. Oficiální název města ´s-Gravenhage (Hraběcí panství) odkazuje k historii, kdy zde nechal hrabě Vilém II. vybudovat hrad. Ačkoli podle nizozemské ústavy je hlavním městem Amsterdam, většina institucí jako například parlament, vláda či hlava státu sídlí zde. Haag je městem vskutku rafinovaným, najdete zde vznosné domy a paláce, ale i zelené bulváry, umělecké galerie, luxusní obchody i malé obchůdky místních řemeslníků. Město, i díky tomu, že zde sídlí některé evropské instituce, má ráz kosmopolitní a světový, na druhou stranu je zároveň domácké a tradiční. Centrum Haagu obejdete pohodlně pěšky a při svých toulkách byste neměli minout několik pozoruhodných pamětihodností. Především je to Mauritshuis (Mořicův dům), kde se v paláci ze 17. století nachází umělecké sbírky s díly takových mistrů jako byli Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer, Jan Steen, Hans Holbein či Andy Warhol. Dále stojí za pozornost středověký Binnenhof s budovou parlamentu, v historii užívaný jako sídlo vlády a hrad zároveň. Společně s Binnenhofem je nejstarší budovou ve městě kostel sv. Jakuba (Grote Kerk) kombinující gotiku s renesancí. Největším turistickým lákadlem Haagu je pak Madurodam, areál s modely významných nizozemských staveb v měřítku 1:25. Zde se můžete v rychlosti a v kostce seznámit se všemi stavbami, které jsou pro Nizozemsko významné. Město nabízí nepřeberné množství atrakcí, pamětihodností a muzeí, nicméně krom toho je také skvělým místem pro nákupy, například v Haagsche Bluf.

Nizozemsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 08:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nizozemsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Nizozemí, provincie Jižní Holandsko

Souřadnice: 52°05´ SŠ, 04°19´ VD

Plocha: 98 km2


Obyvatelstvo

Populace: 494 000

Haag - poloha na mapě
 
Publikováno: 06.08.2011
Aktualizováno: 11.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Haag

05.04.2015 22:00 Josef Tryner
---.cust.tlapnet.cz

Děkuji za užitečné informace, které mají svůj význam především pro individuální cestovatele. Prosím autora o kontakt kvůli shodě našich jmen. Děkuji Tryner Josef

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist