Amsterdam (Nizozemsko)

Amsterdam

Domy na nábřeží kanálu

Domy na nábřeží kanálu

Hlavní město Nizozemského království, ležící na řece Amstel, otevírá už po staletí svou pohostinnou náruč cestovatelům ze všech koutů světa. Díky bohaté koloniální minulosti celého království je i současný Amsterdam multikulturní metropolí s etnicky nesmírně pestrou skladbou obyvatelstva. Když ještě dodáme, že Amsterdam, stejně jako celé Nizozemsko, je znám jako výspa tolerance, vaše sympatie vůči tomuto městu určitě ještě vzrostou a vy už nebudete ani chvilku váhat, které že město se stane cílem vaší příští zahraniční cesty.

Nizozemsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 08:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nizozemsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: západ Nizozemska, provincie Noord-Holland, městem protéká řeka Amstel

Souřadnice: 52° 22' SŠ, 4° 53' VD

Plocha: 219 km2


Obyvatelstvo

Populace: 767 849

Amsterdam - poloha na mapě

Amsterdam - Zajímavosti, památky

Amsterdam byl založen ve 12. století jako rybářská vesnice, ale jeho nejznámější historická část, charakteristická především sítí soustředných kanálů, vystavěných okolo starého města, vznikla až v 17. století. Právě soustava vodních kanálů určuje tvář města i v dnešní době a je také jedním z největších turistických lákadel.

Rijksmuseum

Rijksmuseum

Na své si v Amsterdamu přijdou i milovníci umění. Nejbohatší sbírku holandského umění od 15. do začátku 19. století nabízí návštěvníkům Rijksmuseum, nejvýznamnějším plátnem v tamních sbírkách je proslulý obraz Noční hlídka od Rembrandta van Rijna. Umělecká díla dalšího holandského velikána výtvarného umění, Vincenta van Gogha, na vás čekají ve Van Gogh Museum. Jestliže vás zasáhl životní příběh Anny Frankové, jistě se vypravíte do Muzea Anny Frankové, které mapuje osudy její i jejích blízkých, kromě toho je zde vystavena expozice o pronásledování Židů. Máme-li zmínit některé amsterdamské sakrální stavby, vzpomeňme například protestantský kostel Westerkerk nebo synagogu Amsterdam Esnoga.

Opusťme svět umění a věci duchovní a pojďme se podívat na některé světské záležitosti, které Amsterdam cestovatelům nabízí. Jistě nesmíme opomenout De Wallen, amsterdamskou čtvrť červených luceren. Nizozemsko je rovněž známé tolerantním postojem ke konzumentům marihuany, proto zde nalezneme mnoho coffee shopů, nabízejících produkty z této rostliny.

Soumrak nad kanálem

Soumrak nad kanálem

Kroky fanoušků sportu možná povedou k modernímu fotbalovému stánku Ajaxu jménem Amsterdam ArenA. Přestože je Amsterdam lidnatým městem, není sužován smogem a špinavým ovzduším, protože tamní obyvatelé používají k dopravě po městě bicykly. Pokud i vy budete chtít udělat něco pro své zdraví, vězte, že půjčení kola na jeden den vás bude stát 5,90 EUR. Celodenní jízdenka na prostředky městské dopravy přijde na 6,50 EUR. V Amsterdamu je také dostatek parků, kde si můžete odpočinout a nabrat nové síly k poznávání jedinečného města.


Amsterdam - Doprava

Most přes kanál Keizersgracht

Most přes kanál Keizersgracht

Zhruba 15 kilometrů jihozápadním směrem od centra města leží Amsterdam Airport Schiphol, jedno z největších a nejvytíženějších evropských letišť. Jsou odtud realizovány lety do mnoha destinací v Evropě, Spojených státech i Asii. Vzhledem k jeho významu nikoho nepřekvapí široká nabídka obchodů, restaurací, barů, relaxačních center a kanceláří autopůjčoven, samozřejmostí je i bezdrátové připojení k internetu. Pro cestu z letiště do centra města je možno využít obvyklých způsobů dopravy. Jízda vlakem z letiště do stanice Amsterdam Centraal trvá kolem 15 minut a jízdenka stojí zhruba 4 EUR. Vlaková stanice je umístěna pod letištní halou a spojení funguje po celý den, i když v době mezi 1. až 5. hodinou ranní jezdí pouze jeden vlak za hodinu. Další možností je využít autobusů městské hromadné dopravy, cesta zabere zhruba 30 minut a cena jízdenky nepřesáhne 4 EUR. Pokud se rozhodnete pro dopravu taxíkem, řidič od vás bude vyžadovat minimálně 40 EUR. Většina amsterdamských hotelů disponuje vlastními shuttle busy, takže pro cestu do hotelu je možno využít i této služby. Pro úplnost uveďme ještě jeden možná trochu kuriózní způsob dopravy z letiště do centra. Jestliže jste vášnivým cyklistou a přiletěli jste do Amsterdamu i se svým kolem, cesta do centra nebude žádný problém, Nizozemsko je totiž země bicyklům zaslíbená, a proto je značená cyklostezka z letiště do centra naprostou samozřejmostí.


Amsterdam - Ubytování

Královský palác na náměstí Dam

Královský palác na náměstí Dam

Rozmanitá nabídka ubytovacích kapacit v Amsterdamu je zárukou, že si každý cestovatel vybere hotel či hostel přesně podle svého gusta. Nejlevnější ubytování v Amsterdamu poskytují hostely, kde za jednu noc zaplatíte cenu již od 20 EUR. Částka, kterou cestovatel uhradí za noc v dvouhvězdičkovém hotelu se většinou pohybuje kolem 90 EUR. Pokud nepřipouštíte žádné kompromisy a toužíte spočinout na loži v pětihvězdičkovém hotelu, nejluxusnější amsterdamský hotel vám nabídne svou pohostinnost za částku přesahující 1 000 EUR.

 
Publikováno: 28.01.2011
Aktualizováno: 01.09.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Amsterdam

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist